trentino.pl
dodaj stronę trentino.pl do ulubionych forum RSS startuj z nami
trentino.pl wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Trentino - nowości z 5 top destynacji rowerowych

2022.05.22
Nowości z 5 top destynacji rowerowych
Kliknij, aby powiększyć.
Nowości z 5 top destynacji rowerowych
Trentino to region mocno związany z kolarstwem. Tutejsze drogi, szlaki i ścieżki rowerowe goszczą krajowe i międzynarodowe zawody rowerowe oraz mnóstwo osób, które wybierają rower jako codzienny środek transportu lub formę ćwiczeń. Przejażdżki rowerowe mogą uczynić każde wakacje jeszcze bardziej wyjątkowymi i jest to jeden z najlepszych sposobów, aby w krótkim czasie zagłębić się w region.

Dolomiti Paganella BikeWśród nowości mamy włączenie Dolomiti Paganella Bike do obwodu Gravity Card, łączącego 24 najlepsze parki rowerowe w Europie. DPB to pierwszy i jedyny włoski park w obwodzie.

W ramach otwarcia sezonu zaplanowano wydarzenie Bike Opening, natomiast dla rodzin, od 16 do 19 czerwca, Family Bike Derby, z pierwszymi przejażdżkami po parku rowerowym, testami sprzętu i szlaków w towarzystwie instruktorów.

Nowości z 5 top destynacji rowerowych
Kliknij, aby powiększyć.
Nowości z 5 top destynacji rowerowych

Garda


Unia stowarzyszenia Apt Garda Trentino z terytorium Comano, Ledro i Valle dei Laghi wywołała żarliwe dyskusje, szczególnie na temat harmonizacji poszczególnych szlaków, dlatego znajdujemy się obecnie na "nieustannie zmieniającym się placu budowy".

W tym roku właśnie rozpoczęła pracę Garda Rangers - trzyosobowa drużyna odpowiedzialna za utrzymanie szlaków i ścieżek rowerowych.

Ponadto austriacka firma Max 2 przygotowuje nowy projekt sygnalizacji pieszej i rowerowej. Prace nad jego wdrożeniem rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają kilka lat, dając w efekcie nową koncepcję oznakowania dróg dla turystów.

Nowości z 5 top destynacji rowerowych
Kliknij, aby powiększyć.
Nowości z 5 top destynacji rowerowych

Val di Sole Bike Land


Alpine Gravel - nowości
Odkrywając na rowerze typu Gravel Val di Sole Bike Land - prawdziwy raj dla fanów dwóch kółek. Dolina pełna leśnych dróg i ścieżek idealnie dostosowanych do potrzeb rowerzystów, doskonała dla miłośników najpopularniejszej aktualnie odmiany roweru szosowego. Prawdziwa siłownia pod gołym niebem, gdzie można uprawiać wszelkie typy sportów rowerowych. Obecnie oferta wzbogaciła się o nową dyscyplinę rowerową, Alpine Gravel, jakby specjalnie stworzoną do uprawiania w Val di Sole. Czym wyróżniają się ścieżki znajdujące się w dolinie?

Oto najważniejsza charakterystyka:
- Dedykowane trasy biegnące na wysokości od 640 do 2200 m n.p.m.
- Maksymalna długość tras: około 40 km.
- Maksymalna różnica poziomów na szlaku: około 1600 m.

Hotele w pobliżu:
Booking.com

Do pokonania tych tras potrzebny będzie koniecznie rower typu Gravel, z oponami min. 38 mm.

Wystarczy wsiąść na siodełko, aby ruszyć na odkrycie Val di Sole BikeLand. Jazda przez rześkie lasy doliny, po leśnych drogach i szlakach idealnie dostosowanych do potrzeb rowerzystów to doświadczenie, którego koniecznie trzeba zasmakować na pierwszych dwóch dedykowanych trasach Alpine Gravel:

Trasa 1
Trasa o długości około 45 km, z różnicą poziomów wynoszącą 730 metrów. Biegnie z Ossana do Cavizzana, startując na wysokości 1000 metrów, by następnie zejść do 650 metrów w dolnej partii doliny. Szlak przebiega po bocznych i leśnych drogach w pobliżu terenów zabudowanych w środkowej i dolnej partii doliny Val di Sole.

Trasa 2
Około 39 km między lasami w górnej Val di Sole, od Fucine di Ossana aż do przełęczy Passo Tonale. Zamknięta w pętlę trasa z różnicą poziomów równą 1200 metrów, aż do wysokości niemal 2000 m na przełęczy, przy granicy z Lombardią.

Nowości z 5 top destynacji rowerowych
Kliknij, aby powiększyć.
Nowości z 5 top destynacji rowerowych

Uci Bike City Label
W 2021 roku dolina Val di Sole otrzymała ważne dla świata dwóch kółek wyróżnienie, wchodząc oficjalnie do światowego grona 18 UCI Bike Region. Jest to zwieńczenie strategicznej wizji Val di Sole w promowaniu wszystkich sportów rowerowych: od świata MTB, poprzez jazdę na szutrówce aż po cykloturystykę. Dzisiejsza oferta doliny jest naprawdę bardzo bogata, a jej dodatkowym urozmaiceniem są coroczne ważne spotkania międzynarodowe oraz szeroko zakrojone inwestycje w rozwój infrastruktury i polityki w służbie dwóch kółek.

Alpy Cymbryjskie


Od jeziora do gór (MTB)
Trasa ta (23 km) biegnie na styku gmin Lavarone i Folgaria, przecinając wszystkie typowe obszary Oltresommo. Istotną cechą tego szlaku jest fakt, że łączy on górę Cornetto, sięgając wysokości 1530 m n.p.m. w miejscowości Schlicht, z jeziorem Lavarone (na wysokości 1120 m n.p.m.). I właśnie to jezioro, wyróżnione Błękitną Flagą, jest mocno oblegane w okresie letnim, ponieważ oferuje orzeźwienie i przyjemną kąpiel. Trasa łączy również wszystkie wioski na terenie Oltresommo, takie jak Noselari, Carbonare, Cueli, Liberi, Tezeli, Perpruneri, San Sebastiano, Morganti, Virti i Parà di Sopra.

Trasa: z centrum Carbonare wjeżdża się na dróżkę prowadzącą do miejscowego parku zabaw, a następnie aż do skrzyżowania w stronę góry Rust, przy czym skręcić należy w prawo, w drogę prowadzącą do Nosellari.

Z Nosellari, na końcu miasteczka, wjeżdża się na drogę szutrową, biegnącą w górę, na lewo, aż do Pra di Sopra, następnie minąć brzegi Jeziora Lavarone, wyróżnionego europejską Błękitną Flagą.

Dalej należy wjechać do wioski Chiesa, skąd trasa prowadzi po szlaku Ancino i za siedzibą dowództwa austro-węgierskiego dociera się do wioski Virti.

Minąwszy malgę Elbele wraca się do Carbonare, skąd należy wjechać w kierunku szczytu Cornetto, jadąc drogą do Fricca.

Za wioską San Sebastiano szlak prowadzi nadal w górę, aż do Passo Sommo, i stamtąd nareszcie zaczyna się zjazd, najpierw do małej miejscowości Perpruneri, Tezzeli i Cueli Liberi po szlaku wodnym, aż ponownie dociera się do punktu startowego, a jednocześnie mety: Carbonare.

Nowości z 5 top destynacji rowerowych
Kliknij, aby powiększyć.
Nowości z 5 top destynacji rowerowych

60 km po Vigolana (MTB)
Ten obwód przeznaczony dla rowerów górskich łączy najważniejsze obszary krajobrazowe, historyczne i przyrodnicze na Płaskowyżu Vigolana. Płaskowyż, zamknięty z dwóch stron górami Vigolana i Marzola, rozpościera się rozległą, łagodną doliną z typowo wiejskim krajobrazem, w dolnej partii zdominowanym przez sady owocowe i łąki, a na stokach - przez majestatyczne lasy iglaste, bukowe i kasztanowe. Trasa w formie zamkniętej pętli biegnie w większej części po drogach szutrowych i składa się z szeregu krótszych odcinków, które można pokonywać także na piechotę. Biorą one swój początek w miejskich centrach i są wyróżnione biało-czerwonymi znakami z logo Vigolana oraz numerem identyfikacyjnym szlaku, czyli nr 1.

Szczegóły trasy można poznać tutaj: www.alpecimbrabike.it

Rankomat

DoGa - od Dolomitów do jeziora Garda - Alpine Cycling Route


DoGa to skrót od Dolomity-Garda, dwóch punktów krańcowych na nowej trasie rowerowej, która zaczyna się w Malè w Val di Sole i po 110 km dociera do Riva del Garda. Zostawiamy za sobą widok skalistych Dolomitów Brenty, by spojrzeć na gaje oliwne otaczające śródziemnomorski basen jeziora Garda, wzdłuż bocznych, mało uczęszczanych dróg leśnych w zachodniej części Trentino; nasza trasa przecina cztery alpejskie doliny i 3 przełęcze. Aż 51 km to boczne drogi asfaltowe, 25 km trasy biegnie po odcinkach ścieżek rowerowych, 14 km - po drogach głównych i 20 km - po drogach leśnych i gruntowych. Trasa ta została zaprojektowana w taki sposób, aby mógł ją pokonać każdy rowerzysta, w wybranym przez siebie tempie. Zalecany typ roweru? Gravel lub Trekking.

Nowości z 5 top destynacji rowerowych
Kliknij, aby powiększyć.
Nowości z 5 top destynacji rowerowych

Wzdłuż biegów rzek

Mieszanka krajobrazów przyrodniczych i tętniących życiem wiosek, strome skarpy Dolomitów i łagodne pagórkowate obszary - oto niezapomniane przeżycie, spotkanie z pięknem Trentino, trwające na całej długości trasy DoGa.

Na pierwszym odcinku stale będzie ci towarzyszyć woda - w Val di Sole i na drodze w kierunku Val Rendena, przez terytorium Parku Naturalnego Adamello-Brenta. Widok górskich dolin, rozpościerający się u brzegów rzeki Sakra, przeplata się z wiejskim krajobrazem Bleggio i Lomaso wokół Comano Terme.

Ostatni odcinek przecina łagodne, pagórkowate krajobrazy usiane drzewami oliwnymi: trasa wiedzie obok Jeziora Tenno o turkusowych wodach oraz przez położoną w tym miejscu charakterystyczną wioskę, a następnie droga poprowadzi cię nad brzeg Jeziora Garda.

Wszystko by cieszyć się jazdą na dwóch kółkach

W zachodniej części Trentino jazda na rowerze ma długą tradycję, dlatego też wiele usług jest dostępnych tutaj przez cały rok. Wzdłuż ścieżki rowerowej Dolomity-Garda można znaleźć wypożyczalnie, warsztaty rowerowe, sklepy rowerowe, mapy rowerowe, a także lokalny dobrze rozwinięty system transportu, dostosowany do potrzeb rowerzystów.

W 100% ekologicznie

Tworząc trasę rowerową Dolomity-Garda, duży nacisk położono na aspekt zrównoważonego rozwoju. Z tego też względu do punktu początkowego trasy w Malé można dojechać połączeniem kolejowym Trento-Malé-Mezzana, które również przebiega przez Mezzocorona, stację na linii Werona-Monachium, obsługiwaną, podobnie jak Trydent, przez Trenitalia.

DoGa to projekt rowerowy obejmujący wiele obszarów, funkcjonujący przy udziale APT Val di Sole, Madonna di Campiglio Pinzolo Val Rendena i APT Garda Trentino we współpracy z wyspecjalizowaną agencją Helios.

Informacje: www.doga-cycling.it

Tagi: #rowery #lato #trentino #włochy #aktywne lato #gdzie na rower #aktywny wypoczynek #lato w trentino

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com