trentino.pl
dodaj stronę trentino.pl do ulubionych forum RSS startuj z nami
trentino.pl wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Trentino - co nowego w ośrodkach narciarskich?

2021.10.28
Trentino - co nowego w ośrodkach narciarskich?
Kliknij, aby powiększyć.
Trentino - co nowego w ośrodkach narciarskich?
Wraz z otwarciem sezonu w Val di Fassa i Madonna di Campiglio, zostaną uruchomione odnowione wyciągi narciarskie. Nigdy wcześniej nowe technologie nie przyczyniły się tak znacząco do zagwarantowania narciarzom bezpieczeństwa na wyciągach. Pozwoliły na skrócenie czasu przejazdu na górę i zwiększenie przepustowości, co bezpośrednio przekłada się na zapewnienie prawidłowego dystansu społecznego.
Nowe sześcioosobowe wyciągi krzesełkowe z automatycznym sprzęgiem stają się nowym standardem na najbardziej awangardowych terenach narciarskich. Właśnie taki wyciąg zostanie uruchomiony w Val di Fassa, w rejonie Belvedere nad Canazei. Nowy wyciąg krzesełkowy Kristiania dotrze bezpośrednio do Col dei Rossi w pobliżu stacji docelowej kolejki linowej, która wjeżdża z Alba di Canazei oraz kolejki linowej Pecol-Belvedere, która została wyposażona w nowe kabiny.

Natomiast na terenie narciarskim Carezza nowoczesna 10-osobowa kolej gondolowa z automatycznym sprzęgiem o nazwie König Laurin, połączy schronisko Frommeralm ze schroniskiem Fronza alle Coronelle, zastępując dwie koleje. Długość trasy to ponad 1800 m (ze stacją pośrednią), której pokonanie będzie zajmować zaledwie 6 minut. Korzystając z König Laurin można zatem poczuć większe bezpieczeństwo, jak również zauważyć dbałość o zrównoważony rozwój - nowo zaprojektowana stacja górska wtapia się w górski krajobraz jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Również w Val di Fassa, na terenie narciarskim Pozza di Fassa - Ciampedìe, zmodernizowano tory na stokach "Vajolet 1" i "Vajolet 2", a na terenie Alpe Lusia - San Pellegrino znowelizowano ostatni odcinek trasy " "Fiamme Oro 1".

Rankomat
W San Martino di Castrozza Passo Rolle, oprócz usprawnienia internetowego systemu sprzedaży karnetów narciarskich, pojawią się 3 nowe biletomaty do wydawania skipassów dobowych lub kilkudniowych, zakupionych on-line na sanmartino.com lub dolomitisuperski.com.

Leżące u podnóża Dolomitów Brenta kolejki linowe Madonna di Campiglio nieustannie inwestują w poprawę jakości jazdy po stokach Skiarea Campiglio Dolomiti di Brenta. Nowością nadchodzącego sezonu zimowego jest nowa, 10-osobowa kolej gondolowa Fortini - Pradalago klasy D - Line. To niskoenergetyczne dzieło najnowszej generacji, gwarantuje ograniczoną emisję hałasu i niższe wibracje. Dodatkowo 102 nowe kabiny z podgrzewanymi siedzeniami, odpowiednią przestrzenią i atrakcyjnym designem zapewniają wyjątkowy komfort podróży.

Madonna di Campiglio - Star Pass
Madonna di Campiglio - Star Pass

Na terenie narciarskim Skiarea Campiglio Dolomiti di Brenta (Madonna di Campiglio, Pinzolo i Folgarida-Marilleva) zima 2021/2022 niesie ze sobą "skipassową rewolucję". Nowym systemem sprzedaży pełniej odpowiada na potrzeby współczesnego narciarza i konsumenta. Ceny skipassów nie są już stałe, a ruchome - płaci się tylko za faktycznie wyjeżdżony czas. Formuła "pay per use" dotarła więc do świata narciarstwa, a karnet sezonowy zmienia się w "Starpass". Aby go otrzymać, wystarczy zarejestrować się w aplikacji partnera technicznego MyPass Ski lub na stronie mypass.ski i zamówić kartę MyPass za 10 euro, która będzie ważna na terenie narciarskim Campiglio Dolomiti di Brenta. Ci, którzy skorzystają z tej opcji, im więcej będą jeździć, tym mniej zapłacą. Starpass gwarantuje zniżkę od 3 do 8% przez cały sezon zimowy, przez wszystkie dni jazdy na nartach, bez konieczności stania w kolejkach do kas czy wyciągów. Karnet jednodniowy zakupiony z wyprzedzeniem on-line ma korzystniejszą cenę niż karnet zakupiony tego samego dnia na miejscu. Co więcej, z zakupem takiego karnetu wiąże się gwarancja miejsca na stoku w przypadku limitu uczestników. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.ski.it

Również w pobliskim ośrodku narciarskim Pinzolo pojawiają się nowe usługi związane z cyfryzacją sprzedaży skipassów.

Madonna di Campiglio
Madonna di Campiglio

Na lodowcu Presena, nad przełęczą Passo Tonale powraca Ice Music Festival, festiwal muzyczny słynący z lodowych instrumentów i lokalizacji, czyli ogromnego igloo usytuowanego na wysokości 2600 m n.p.m., vis a vis lodowca.

W Konsorcjum Paganella otworzy się pierwszy tor saneczkowy z wyciągiem krzesełkowym Santel-Meriz, startujący w pobliżu Fai della Paganella. Ruszając ze Schroniska Meriz będzie można skorzystać z dwuosobowego wyciągu krzesełkowego (który już obsługuje boisko szkolne Rolly Marchi), aby dotrzeć do miejsca, w którym zaczyna się nowa trasa z metą u podnóża stoku narciarskiego dla początkujących. Wspomniany tor, wykonany i zarządzany przez Paganella 2001 S.p.A. ma długość 880 m, szerokość od 3 do 5 metrów i nachylenie średnie 10%, dochodzące maksymalnie do 20%.

Nowe tereny narciarskie dla początkujących


Obszar Prati di Gaggia, który znajduje się na terenie narciarskim Paganella i obejmuje szkółki: Polo Primi Passi Eskimo, Biblioigloo, Chalet Forst oraz plac zabaw Kids Gaggia Park, zostanie powiększony o około 5000 metrów kwadratowych w kierunku Dolomitów Brenta w celu uzyskania większej przestrzeni, również dla dzieci i początkujących narciarzy.

W szczególności strefa Polo Primi Passi Eskimo wzbogaci się o nowy, łatwy stok dla początkujących, zwany "orsetto bianco", czyli "biały niedźwiadek". Cały obszar przeznaczony dla początkujących będzie więc gotowy, aby umożliwić stopniową naukę narciarstwa, w szczególności tym najmłodszym adeptom. Na nowych amatorów nart czekać będzie: plac Campo "Pingu" First Steps z dwoma ruchomymi chodnikami Tapis Roulant, nowy, łatwy stok dla początkujących "Orsetto Bianco" i niebieska trasa Teresat, obsługiwana przez wyciąg krzesełkowy. Nowy tor ma 160 m długości, 70 m szerokości i średnie nachylenie 22%.

Val di Fassa
Val di Fassa

Inwestycje ulepszające trasy zjazdowe dla początkujących obejmą także rozbudowę niebieskiej trasy Salare. Stanowi ona część obwodu niebieskich zjazdów wysokogórskich dla początkujących: 5 km wydzielonych stoków, obsługiwanych przez 3 wyciągi krzesełkowe.

Również na Monte Bondone pojawiły się nowe możliwości dla początkujących narciarzy: są to dwa nowe ruchome chodniki o łącznej długości 180 metrów na stoku Cordela oraz związane z tą inwestycją poszerzenie stoku. W ten sposób liczba bieżni wzrosła do 3, obsługują one łączną różnicę wysokości, wynoszącą prawie 100 metrów.

Również tutaj wprowadzono nowy system sprzedaży skipassów on-line z możliwością doładowania karty, bez potrzeby przechodzenia do kas. Ponadto, kartę można wykorzystać do dalszego zakupu skipassów. Przy zakupie karnetu on-line przysługuje 5% zniżki od ceny katalogowej.

FlySki Shuttle: na stoki narciarskie bezpośrednio z lotniska


W sezonie zimowym 21/22, od 8 grudnia 2021 r. do 3 kwietnia 2022 r. główne ośrodki narciarskie w Trentino będą połączone bezpośrednimi transferami z lotnisk: Werona-Valerio Catullo, Bergamo-Orio al Serio, Mediolan-Linate, Mediolan-Malpensa, Wenecja-Marco Polo, Treviso-Antonio Canova, Bolzano oraz ze stacjami kolejowymi: FS w Mestre, Mediolan Centrale (nowość z 2021 roku) i Trento.

Aktywna usługa FlySki Shuttle, umożliwia dotarcie do miast w Val di Sole, Val di Fassa, Val di Fiemme, San Martino di Castrozza, Madonna di Campiglio / Pinzolo oraz do dworca kolejowego w Trento, który jest doskonałym puntem przesiadkowym w przypadku dotarcia do innych miejsc. Informacje i szczegóły dotyczące połączeń można znaleźć na stronie: visittrentino.info/fly-ski-shuttle.

San Martino di Castrozza
San Martino di Castrozza

Zrównoważone naśnieżanie stoków


Nowy projekt zrównoważonego rozwoju środowiskowego, społecznego i ekonomicznego, promowany przez Val di Sole Tourist Board i Konsorcjum Pontedilegno-Tonalema ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej przebywających tu osób oraz rozpowszechnianie dobrych praktyk na dużych wysokościach, gdzie konsekwencje zmian klimatycznych są najbardziej odczuwalne. Cztery schroniska górskie w rejonie przełęczy Passo Tonale i lodowca Presena, czyli Capanna Presena, Panorama 3000 Glacier, Passo Paradiso i Malga Valbiolo, dążą do uzyskania statusu "green" poprzez wykorzystywanie tylko energii ze źródeł odnawialnych. Tu nie używa się plastiku, za to korzysta się z produktów Ecolabel, a oferta enogastronomiczna (winiarsko-gastronomiczna) oparta jest na zgodnych z filozofią "km Zero" produktach lokalnych, biologicznych, oznakowanych etykietami świadczącymi o wysokiej jakości.

W Primiero, wejście na wyciąg narciarski, włączanie światła w pokoju, ogrzewanie mieszkania, poruszanie się samochodem elektrycznym lub po prostu ładowanie smartfona oznacza poszanowanie środowiska naturalnego, ponieważ na tym obszarze wykorzystywana jest wyłącznie energia, pochodząca ze źródeł odnawialnych. Woda i drewno to bardzo cenne zasoby, których ilość na tym obszarze pozwala na funkcjonowanie aż 14 elektrowni wodnych i 2 elektrowni biomasowych. Na terenie narciarskim San Martino di Castrozza-Passo Rolle, zarówno zimą, jak i latem, koleje gondolowe, kolejki linowe i wyciągi krzesełkowe napędzane są wyłącznie energią wodną, która służy również do zasilania armat śnieżnych.

Ośrodki narciarskie od dawna pracują nad odzyskiwaniem i oszczędzaniem energii elektrycznej, zrównoważeniem systemów naśnieżania, jak również nad osiągnięciem samowystarczalności w zakresie zasobów wodnych poprzez budowę zbiorników magazynowych. Ma to pozwolić im uwolnić się od skutków zmian klimatycznych i zapewnić wodę w ilości niezbędnej do naśnieżenia większości stoków, przy jednoczesnym optymalizowaniu kosztów. W ten sposób, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (temperatura i wilgotność), utrzymujących się zaledwie kilka nocy z rzędu, można bez problemu naśnieżyć większość stoków Trentino.

Tagi: #ośrodki narciarskie #trentino #włochy #zima #nowości na stokach narciarskich #

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com