trentino.pl
dodaj stronę trentino.pl do ulubionych forum RSS startuj z nami
trentino.pl wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Rotaliana - przez winiarnie i winnice w rowerowym siodełku

2022.04.07
Rotaliana - przez winiarnie i winnice w rowerowym siodełku
Kliknij, aby powiększyć.
Rotaliana - przez winiarnie i winnice w rowerowym siodełku
Terytorium rozciągające się na północ od Trento, gdzie na dnie doliny oraz na wzgórzach po wschodniej stronie od stuleci produkuje się wina o silnej osobowości, stanowi centralny punkt nowej propozycji turystyki rowerowej: trasy wiodącej przez osady i winiarnie na równinie Piana Rotaliana i wzgórzach Colline Avisiane. Wine trekking w Vallagarina, pośród winiarni należących do bohaterskich winiarzy z doliny Val di Cembra oraz producentów z Nosiola.
Wino jest jak zbiór fascynujących historii, niejednokrotnie wielowiekowych, kultywowanych przez kolejne pokolenia winiarzy, którzy nieustannie dopisują w owym zbiorze nowe karty. Opisane na tych stronicach zdarzenia rozgrywają się w jednym z najstarszych obszarów produkcyjnych regionu alpejskiego - na równinie Piana Rotaliana (na północ od Trydentu), w "najpiękniejszej winnicy Europy", podziwianej i opiewanej przez Johanna Wolfganga Goethego w jego "Podróży włoskiej". Gleby aluwialne, nawadniane wodami Adygi i jej dopływów, oraz naturalna bariera w postaci gór, osłaniająca tutejsze terytorium przed zimnymi prądami powietrza, stworzyły idealne warunki dla wzrostu rdzennych krzewów winnej latorośli, z których wytwarza się czerwone wino o mocnej osobowości, o wybitnym i niepowtarzalnym charakterze - Teroldego Rotaliano D.O.C. Mocne, bogate i eleganckie, głęboko związane z tutejszą ziemią (jako pierwsze na terytorium Trentino uzyskało znak D.O.C.) i z tego też względu - wyjątkowe. W pałacach należących do dworu habsburskiego mówiło się o nim "Tiroler Gold", Złoto Tyrolu, ale obecnie, po wielu stuleciach, trudno ustalić pochodzenie tej nazwy, którą odnajdujemy nawet na stronicach "Dziejów" Soboru Trydenckiego, w formie wzmianek o "winach z Teroldego". Z rubinową barwą tego wina związana jest pewna legenda, mówiąca o smoku siejącym postrach wśród ludności, pokonanym dzięki fortelowi Hrabiego Firmiana - z kropel krwi owego smoka padających na ziemię, rodziły się szczepy Teroldego. Wszystkie te historie można dzisiaj poznać dzięki nowemu szlakowi rowerowemu, przebiegającemu przez najbardziej urzekające miejsca równiny Piana Rotaliana - Königsberg, poprzez winnice i rzeki, pnąc się w górę po panoramicznych wzgórzach, ku osadom, winiarniom, zabytkowym chatom górskim i agroturystykom, gdzie kryją się smaki enogastronomii Trentino.

Rotaliana - przez winiarnie i winnice w rowerowym siodełku
Kliknij, aby powiększyć.
Rotaliana - przez winiarnie i winnice w rowerowym siodełku

Giro del Vino 50 to pięćdzisięciokilometrowa podróż po równinie Piana Rotaliana, poprzez wszystkich 6 osad położonych na tym obszarze, obejmująca również fragmenty biegnące na północ, w stronę Salorno (Górna Adyga), i na wschód, w stronę Giovo (Valle di Cembra). Trasę tworzą dwie pętle: północna, przebiegająca w całości przez teren równiny, oraz południowa, z podejściami i znacznymi różnicami poziomów, a jednocześnie odsłaniająca na górzystym pasie malownicze widoki. Jak w kalejdoskopie przewijają się winne, urzekające pejzaże, stanowiące malowniczy splot winnic i pereł architektury. Podróżnik odkrywa kolejno ich piękno, prowadzony spokojnym szmerem Adygi. Oczywiście na szlaku łączącym ponad 50 winiarni można w każdej chwili zatrzymać się w jednym z gospodarstw. Są to i małe rodzinne winnice, i spółdzielnie, a każda z nich oferuje możliwość zarezerwowania wizyty z przewodnikiem i degustacji.

Aby móc jak najlepiej docenić zalety tego tour, warto pokonać trasę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nawet rozmieszczone na trasie znaki sugerują taką kolejność, podając nie tylko położenie każdego z miejsc, ale również dodatkowe informacje na temat charakterystyki gleby i win produkowanych na określonym obszarze: Teroldego, Nosiola, Müller Thurgau, TrentoDoc.

Ponieważ trasa ma formę zamkniętej pętli, rowerową wędrówkę można rozpocząć w dowolnym miejscu. Z technicznego punktu widzenia jest niezbyt wymagająca, chociaż w paru miejscach droga robi się stroma i wąska. Rowery zalecane na tę wyprawę to Gravel, Trekking lub e-bike w wersji MTB lub turystycznej.

Na szlak można wjechać bezpośrednio ze ścieżki rowerowej biegnącej przez Dolinę Adygi, ale prowadzi tu również kolej: stacja kolejowa w Trydencie jest odległa o parę kilometrów, a pociągi regionalne zatrzymują się zarówno w Mezzocorona, jak i w Lavis, natomiast wszystkie osady na tym terytorium są połączone z lokalną trasą kolejową Trento-Malé, przewożącą rowery po wcześniejszej rezerwacji.

Informacje: girodelvino50.it

Inne propozycje


Wine trekking po winnicach Lagariny

"Bohaterskie" winnice, pnące się na wysokość ponad 700 m n.p.m., rodzące wysokiej jakości owoce skłoniły prestiżowy nowojorski periodyk Wine Enthusiast, aby wyróżnić Trentino tytułem "Wine Region of the Year 2020". Jednak terytorium jest cenione na całym świecie również ze względu na ofertę atrakcji na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą. I tak oto splot dwóch pasji czyni to doświadczenie niezapomnianym. Wędrówka połączona z przyjemnymi wizytami w winnicach, aby w towarzystwie winiarza wychylić lampkę wyprodukowanego przez niego wina.

Rotaliana - przez winiarnie i winnice w rowerowym siodełku
Kliknij, aby powiększyć.
Rotaliana - przez winiarnie i winnice w rowerowym siodełku

La Vallagarina to najrozleglejszy winiarski obszar Trentino. Barokowe osady, pola kukurydzy, wzgórza, naturalne tarasy są jak prawdziwy skarbiec rodzimych winorośli i wybornych win: Trentodoc i wyśmienite czerwone rodzime wina, takie jak Marzemino, Enantio i Foja Tonda. Prawdziwą perełką jest trekking proponowany w Borgo dei Posseri w gminie Ala, na wysokości 625 m n.p.m. Trasę można pokonywać samodzielnie, w spokojnym rytmie. Wyrusza się z winnicy, z mapą w jednym ręku i koszem lokalnych produktów w drugiej (posłuży on do regeneracji sił w czasie postojów na długiej trasie). Kierując się mapą należy pokonać multisensoryczną trasę wyznaczoną przez wyspy, gdzie można zatrzymać się przy winnicy i skosztować wina pochodzącego z tej konkretnej wytwórni. borgodeiposseri.com/enotour/

W Valle di Cembra, pośród kamiennych murków i bohaterskich winnic

W Trentino znajdują się najwyższe winnice w Europie, a większość z nich położona jest w dolinie Valle di Cembra. To stąd właśnie pochodzi Müller Thurgau, "alpinista" pośród winnic Trentino, król aperitifów i lekkiej wakacyjnej kuchni. I właśnie w tej dolinie otwierają się przed podróżnym bramy górskich winnic, gdzie można skosztować tamtejszych win wypełnionych aromatem, który zawdzięczają chłodnemu klimatowi, podnoszącemu wyrafinowanie bukietu. Dzień spędzony pośród winiarni w dolinie (zwanych tu caneve) jest jak zanurzenie w historii wiejskiej górskiej architektury: obszar przecina 700 km kamiennych murków, podtrzymujących wiekowe tarasy, na których zostały założone winnice, ciągnące się na stokach o nachyleniu ponad 40%.

Rotaliana - przez winiarnie i winnice w rowerowym siodełku
Kliknij, aby powiększyć.
Rotaliana - przez winiarnie i winnice w rowerowym siodełku

Caneve winiarzy często są tu urządzane w przydomowych piwniczkach; dookoła otacza nas prawdziwe, pracowite życie i możemy być świadkami niebywałej pasji dzielonej od pokoleń.

Chcą poznać koloryt tego życia, można zacząć od gminy Verla di Giovo i zwiedzić Villa Corniole należącą do rodu Nardin: jest to przedsiębiorstwo prowadzone przez kobiety, a wyśmienite tutejsze wina, znane na całym świecie, są serwowane w pięknej, bogato wyposażonej winiarni, proponującej bogaty program atrakcji. www.villacorniole.com

Trasa biegnie dalej w kierunku Cembra, serca doliny. Pełno tu sposobności, aby odwiedzić najbardziej cenione winiarnie w Trentino: Cembra Vini di Montagna to najwyżej położona spółdzielnia winiarska w Trentino, przykład wyśmienitej produkcji, ale również i gościnności, a także organizacji zwiedzania. www.cembracantinadimontagna.it

W zabytkowej Carraia, w miasteczku, można odwiedzić gospodarstwo Nicolodi Alfio, noszące imię wytrwałego i pełnego pasji winiarza, który nie tylko wytwarza Müller Thurgau, ale z ogromnym zapałem dąży do przywrócenia dawnych i zapomnianych winorośli z tej doliny, takich jak Lagarino. www.cembranidoc.it/it/consorziati/alfio-nicolodi

Od wzgórz przy strumieniu Avisio po Valle dei Laghi, odkrywając "żeńskie" winogrona

Trentodoc, Teroldego, Chardonnay, Müller Thurgau. Może nie każdy to zauważa, ale zazwyczaj nazwy win są rodzaju męskiego. Trentino odchodzi od tej zasady, ponieważ możemy tu znaleźć winogrona w rodzaju żeńskim, które zawładnęły już niejednym podniebieniem. Mowa o uwodzicielskiej Nosiola!

Winogrona Nosiola uprawia się od dawna w Dolinie Adygi, w dolinie Val di Cembra, w Vallagarina oraz w Dolinie Jezior, a wzmianki o niej pojawiały się już w XIX w. Obecnie jest uznawana za główny szczep win białych wywodzący się z Trentino. Oczywiście uderza podobieństwo nazwy Nosiola do słowa "nocciola", oznaczającego po włosku orzech leszczyny. I tak właśnie jest, wino zawdzięcza swoją nazwę aromatowi i smakowi o lekko migdałowej nucie.

Nosiola z Valle dei Laghi jest zmysłowa i łagodna w aromacie, rozwija się ogrzewana słońcem i chłodzona powiewami Ora del Garda - wiatru, który pojawia się tu od popołudnia do wieczora. Klimat na tym obszarze oraz bliskość zachwycających jezior tworzą idealne warunki do obsuszania winogron na strychach winiarni, gdzie rodzi się Vino Santo Trentino, jedno z najbardziej wyszukanych włoskich win passito. Jego nazwa bierze się z tradycji tłoczenia długo podsuszanych winogron właśnie w okresie Wielkiego Tygodnia. Wiosna to najlepszy okres, aby dać urzec się krajobrazowi Doliny Jezior. Kilka kilometrów od Trydentu, w kierunku południowo-zachodnim, otwiera się wypełniona ciszą, malownicza dolina Cavedine. W małej gminie Lasino można odwiedzić winiarnię Pravis, której właścicielkami są Giulia i Erika Pedrini: to zachwycająca winiarnia wzniesiona z kamienia pośród fratte - typowych winnic położonych na tarasach podpartych wzmocnieniami z kamieni, gdzie dominującym szczepem jest Nosiola. www.pravis.it

Schodząc w dół do doliny, dociera się do jednego z najbardziej romantycznych zakątków Trentino - Jezioro Toblino. Warto się tutaj zatrzymać w Cantina di Toblino - dynamicznie pracującej spółdzielni, której plony to znaczna część upraw winogron Nosiola w dolinie. A należąca do niej Hosteria Toblino to raj dla podniebienia. www.toblino.it

Tagi: #ośrodki narciarskie #rower #alpy #trentino #włochy

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com