trentino.pl
dodaj stronę trentino.pl do ulubionych forum RSS startuj z nami
trentino.pl wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Region Trentino - góry dla wszystkich

2020.06.10
Region trentino - góry dla wszystkich
Kliknij, aby powiększyć.
Region trentino - góry dla wszystkich
Trekking, via ferraty i szlaki turystyczne - bliskość gór, masywne bloki skalne i wprawiające w niemy zachwyt wschody i zachody słońca oglądane z tarasów widokowych w górskich schroniskach.
Góry bez trudu podbijają serca i łatwo ulec ich urokowi. Wystarczy wykonać pierwszy krok, a potem kolejne, aby rozpocząć przygodę i odkryć miejsca bogate w historie, czy podziwiać zmieniający się krajobraz podczas wędrówki na szczyt. Górskie obszary regionu Trentino, a w szczególności piękne Dolomity, zachęcają do pieszych wycieczek i trekkingu. Mając do dyspozycji ponad 5800 km szlaków, można zarówno zdobywać wysokie szczyty, jaki i pozwolić oczarować się cudownym wschodom i zachodom słońca lub nasycić zmysły roztaczającą się wokół, urzekającą panoramą. Każde ze 140 schronisk, otwartych od 20 czerwca do 20 września (czasem dłużej), oferuje coś więcej niż nocleg - tu górskie przestrzenie, emocje, całe wieki dziejów oraz góry i ich mieszkańcy mówią pełnym głosem.

TREKKING DLA KAŻDEFO W NISKICH I WYSOKICH PARTIACH GÓR


Trzyetapowy Garda Trek: poziom trudności - łatwy
Garda Trek składa się z 3 pętli, które najlepiej pokonywać etapami. Szlak biegnie wzdłuż stoków i górskich szczytów położonych w północnej części Lago di Garda, największego jeziora we Włoszech (fragmenty trasy przebiegają także nad jeziorami Ledro i Tenno). Trzy etapy trasy to magiczne krajobrazy, urzekająca przyroda, emocje i niezapomniane doznania przeżywane podczas urokliwych nocy spędzanych w schroniskach. To także odkrywanie lokalnych smaków podczas niespiesznej wędrówki: www.gardatrentino.it/it/gardatrek-garda-trentino

Alta Via del Granito - Pasmo Lagorai - Cima d'Asta: poziom trudności - średni
Alta Via del Granito to pętla, której pokonanie zajmuje 3 dni. Szlak biegnie po wyjątkowej granitowej "wyspie" położonej w paśmie górskim Cima d'Asta - Cime di Rava, w południowym łańcuchu Lagorai. To jeden z najbardziej dziewiczych obszarów górskich w Alpach, który gwarantuje wędrówkę w kojącej ciszy, w otoczeniu malowniczych krajobrazów i niemych wspomnień z okresu I wojny światowej. Dookoła szlaku znajdują się pastwiska i łąki oraz wijące się starożytne ścieżki i sieć dawnych dróg wojskowych. Na szlaku nocleg oferują dwa schroniska: Cima d'Asta "Ottone Brentari" i Caldenave. Marszruta zaczyna się i kończy w Val Malene - na płaskowyżu Tesino - w Malga Sorgazza, dokąd można dotrzeć z uroczej miejscowości Pieve Tesino. www.altaviadelgranito.com

Trekking w Adamello - Grupa górska Adamello, sektor Trentino: poziom trudności - zaawansowany
Jeziora, wodospady, alpejskie strumienie i połacie lodu - jednym słowem: woda, i to w każdej postaci. Motywem przewodnim górskiej wędrówki jest pokonywanie wysokości i podziwianie niewątpliwie fascynującej różnorodności mijanych ekosystemów. Urzekający trekking w Parku Przyrodniczym Adamello Brenta to propozycja przygotowana przez cztery schroniska: Trivena in Val Breguzzo, Val di Fumo, Carè Alto i San Giuliano, w których po drodze mogą zatrzymać się wędrowcy. Szlak, nie ma żadnych trudności technicznych, ale został przygotowany z myślą o wytrawnych piechurach. Prowadzi do serca trydenckiego pasma Adamello wijącymi ścieżkami na dużych wysokościach, które pną się w kierunku najwyższych szczytów, do lodowców Carè Alto i Lares oraz jeziora San Giuliano.
www.valdaonexperience.it/boulder/passeggiate-e-trekking/trekking-in-adamello
Inne propozycje znajdują się tutaj

Dolomiti di brenta Altopiano-della Paganella Rifugio Tommaso Pedrotti - D. Lira
Dolomiti di brenta Altopiano-della Paganella Rifugio Tommaso Pedrotti - D. Lira

VIA FERRATY, KTÓRYCH NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ


Dla rodzin i początkujących
Ferrata Fausto Susatti w Cima Capi to zapierająca dech w piersiach, pełna zjawiskowych krajobrazów droga wspinaczkowa, którą należy koniecznie zaliczyć, planując wypoczynek nad jeziorem Garda w regionie Trentino. Biegnie po łagodnym zboczu, jest zatem łatwa i odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo, z najbardziej odsłoniętego odcinka drogi można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na jezioro Garda.
Ferrata dei Laghi - Cermiskyline w Val di Fiemme jest idealna zarówno dla nowicjuszy, jak i adeptów wspinaczki. Droga zaczyna się od jezior Bombasel na Alpe Cermis i dociera aż na szczyt zamku Bombasel w paśmie górskim Lagorai, gdzie znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się urzekająca panorama na szczyty dolin Val di Fiemme i Val di Fassa.
Ferrata w Burrone Giovanelli to droga, która oferuje fantastyczne doznania w niezwykle urokliwym otoczeniu, gdyż wiedzie wzdłuż malowniczego kanionu. Wspinając się po drabinkach przez pofałdowane formacje, mija się skalne uskoki i niemal 100-metrowe wodospady. Droga kończy się na Monte di Mezzocorona, powyżej równiny Rotaliana. Brzmi groźnie? Wcale nie, droga nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Najbardziej spektakularna
Słynna Via delle Bocchette, położona w Dolomitach Brenta, to historyczny szlak, biegnący na dużych wysokościach, którego nie można przegapić. Droga jest specjalnie przygotowana do wspinaczki, wieloetapowa, pełna wąskich przesmyków, trudnych przejść i półek skalnych. Rozlokowane na trasie schroniska: Tuckett, Brentei, Alimonta, Pedrotti-Tosa i Agostini-Val d'Ambièz pozwalają rozłożyć wspinaczkę nawet na kilka dni i przeżyć jedyną w swoim rodzaju górską przygodę w pięknych okolicznościach przyrody. Pomiędzy schroniskami Alimonta i Pedrotti-Tosa przebiega najbardziej spektakularny odcinek szlaku: Bocchette Centrali.

Dla ekspertów
Na drodze Ferrata delle Aquile, przemieszczając się po wapiennych filarach Cima Paganella, ma się dosłownie wrażenia chodzenia w chmurach. Trud wspinaczki z pewnością wynagradza widok ze szczytu na dolinę Adygi, skąd rozpościera się zachwycająca panorama na wszystkie strony świata.
Marmolada - najwyższa góra masywu Dolomiti di Fassa - to ambitny punkt docelowy dla najbardziej doświadczonych trekkerów. Jest to jedna z najstarszych tras w Dolomitach: Ferrata di Punta Penia. Szlak stworzony w 1903 r., biegnie z Forcella Marmolada wzdłuż półek zachodniej grani aż do samego szczytu. Można do niej podejść ze schroniska Contrin lub Pian dei Fiacconi.
Inne propozycje ambitnych szlaków znajdują się tutaj

Val di Genova Gruppo Adamello Rifugio Mandron - P. Geminiani
Val di Genova Gruppo Adamello Rifugio Mandron - P. Geminiani

LATO NA CIMON DELLA PALA, "MATTERHORNIE DOLOMITÓW"


Latem 2020 roku w Dolomitach, we wschodniej części regionu Trentino, reflektory oświetlą jeden z najsłynniejszych szczytów pasma Pale di San Martino - Cimòn della Pala, który nazywany jest "Matterhornem Dolomitów". W tym roku wycelowana w błękit nieba strzała Dolomitów obchodzi dwa wyjątkowe jubileusze: 150. rocznicę pierwszego wejścia na szczyt (od strony północnej), którego dokonał w 1870 r. angielski alpinista Edward Robson Whitwell, wraz z przewodnikiem górskim z Ampezzo, Santo Siorpaesem i szwajcarskim przewodnikiem, Christianem Lauenerem, oraz 50. rocznicę wytyczenia drogi Ferrata Bolver - Lugli, która biegnie po zachodniej ścianie szczytu Cimòn. To jedna z najbardziej widowiskowych i eksponowanych dróg via ferrata w Dolomitach. Z uwagi na swą długość, dedykowana jest wyłącznie wytrawnym ekspertom wspinaczki. Obchody rocznic zaplanowano na 9 sierpnia. Odbędą się w miejscowości San Martino di Castrozza, gdzie organizatorami i gospodarzami będą przewodnicy alpejscy nazywani "Aquile" (Orłami), pochodzący z osad San Martino oraz Primiero.
www.sanmartino.com/IT/50-bolver-lugli
Biuro Przewodników Alpejskich, +39 0439-768795

"LET’S DOLOMITES" - NIEZNANE OBLICZE GÓR


Let's Dolomites to projekt stworzony przez trydenckich przewodników alpejskich. Ich obecność podczas wędrówki po głównych szlakach górskich regionu Trentino ma zapewnić turystom niezapomniane wrażenia trekkingowe. W ramach projektu przewodnicy alpejscy, dzielą się swoją bogatą wiedzą na temat najbardziej niezwykłych i ciekawych aspektów dotyczących historii, fauny i flory oraz budowy geologicznej gór. W ofercie znajdują się 6/7-dniowe lub 3-dniowe programy, uwzględniające noclegi w schroniskach i chatach. Oto niektóre z propozycji:
- Sześć dni w Dolomitach Fassa, poziom trudności: łatwy, trekking na szlaku między Marmoladą a pasmami Sella i Sassolungo, odkrywanie najpiękniejszych widoków w Dolomitach Fassa.
- Alta Via nr 2 w Dolomitach - z Pale di San Martino do Vette Feltrine, poziom trudności: wymagający, 6 dni w Dolomitach od Pale di San Martino do Vette Feltrine przez dzikie krajobrazy, strzeliste szczyty gór i wysokogórskie pastwiska.
- Via ferraty w Dolomitach Brenta, poziom trudności: trudny, 3 dni wędrówki po jednej z najpiękniejszych dróg typu via ferrata - od przełęczy Grostè do schroniska Brentei.
- Śladami Białej Wojny, poziom trudności: wymagający, 3 dni w górach na dużych wysokościach - w paśmie górskim Adamello, śladami I wojny światowej, Kwiecistym Szlakiem (Sentiero dei Fiori) do Cannone di Cresta Croce i tunelu Corno di Cavento.
www.visittrentino.info/guidealpine

ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ


Turyści, również tego lata, proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważny wybór dróg i skrupulatne planowanie tras swoich przejść. W 2019 roku rozpoczęto renowację wielu szlaków, które wraz z tysiącami hektarów lasów zostały zdewastowane podczas wielokrotnych, gwałtownych załamań pogody, które miały miejsce w październiku 2018 r. Kilka szlaków nadal nie nadaje się do użytku. Odcinki szczególnie zniszczone oznaczone są na tablicach informacyjnych jako zamknięte szlaki. Bieżące aktualizacje dostępne są na stronie www.visittrentino.info/mca lub w biurze lokalnej agencji Apt.

Tagi: #ośrodek narciarski #trentino #dolomity #góry #via ferrata #trekking #garda #adamello

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com