trentino.pl
dodaj stronę trentino.pl do ulubionych forum RSS startuj z nami
trentino.pl wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Pieszo lub rowerem, odkrywając winiarnie i winnice

2023.05.25
Pieszo lub rowerem, odkrywając winiarnie i winnice
Kliknij, aby powiększyć.
Pieszo lub rowerem, odkrywając winiarnie i winnice
Obszar położony na północ od Trydentu, gdzie w dolinach i na wschodnich wzgórzach produkowane są wina o silnej osobowości, stanowi centralny punkt nowej propozycji dla miłośników turystyki rowerowej – mowa o trasie przemierzającej miasteczka i winiarnie równiny Piana Rotaliana i wzgórz Colline Avisiane, otaczające miasteczko Lavis. Wine trekking w dolinie Vallagarina, w winiarniach heroicznie pracujących winiarzy z Val di Cembra oraz odwiedzając producentów wina Nosiola.
Za każdym winem kryją się zachwycające historie, które nierzadko przekazywane są z pokolenia na pokolenia po to, aby dzisiejsi winiarze mogli kontynuować rozpoczęte dzieło. Tak dzieje się przede wszystkim w jednym z najstarszych regionów winiarskich na obszarze Alp, a mianowicie na równinie Piana Rotaliana (na północ od Trydentu), w „najpiękniejszej winnicy Europy”, podziwianej i opisanej przez Johanna Wolfganga Goethego w “Podróży włoskiej”. Sprzyjające ukształtowanie terenu – obszary aluwialne, przez które przepływa Adyga i jej dopływy oraz góry stwarzające naturalną barierę zatrzymującą zimniejsze prądy powietrza, stworzyły idealne warunki do uprawiania rodzimej odmiany winorośli, z którego produkowane jest czerwone wino o zdecydowanym smaku, wyróżniającym się i wyjątkowym charakterze. Mowa o Teroldego Rotaliano D.O.C., winie o pełnym smaku, bogatym, wręcz eleganckim, nierozerwalnie związanym z terytorium, na którym powstaje (pierwsze wino w Trentino z oznaczeniem kontrolowanego pochodzenia DOC), dlatego wyjątkowym. Na dworze habsburgskim trunek ten nazywany był “Złotem Tyrolu”, “Tiroler Gold”. Nawet jego czerwony kolor o odcieniach rubinu wiąże się z pewną legendą, według której dawno temu pewien nękający ludność smok został zabity podstępem przez hrabiego Firmiana, a z kropli krwi potwora spadających na ziemię wyrosły winorośla Teroldego.

Trento
Trento

Trasa Giro del Vino 50 ma długość około 50 km, przebiega przez równinę Piana Rotaliana, przez 6 miasteczek, graniczących na północ z Salorno (Górna Adyga) i na wschodzie z Giovo (dolina Valle di Cembra). Trasa składa się z dwóch pętli: jedna położona na północy, przebiega po bardziej płaskim terenie; druga, wysunięta bardziej na południe, charakteryzujący się większymi wzniesieniami i różnicą poziomów, jednak jest to szlak bardziej panoramiczny. Trasa prowadzi przez niezwykle piękne tereny pokryte winnicami, wzdłuż rzeki Adygi i przebiega obok licznych firm produkujących wino. Po drodze zatrzymać się można, po uprzedniej rezerwacji, w jednej z 50 winiarni na zwiedzanie i degustację win.

Aby w pełni cieszyć się wyprawą, najlepiej wybrać się trasą w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Drogowskazy i oznakowanie zostały rozmieszczone uwzględniając ten właśnie kierunek jazdy i dostarczają informacji zarówno o lokalizacji, jak i dodatkowe ciekawostki na temat rodzaju podłoża, na którym uprawiane są winoroślą, oraz doskonałych win: Teroldego, Nosiola, Müller Thurgau, Trentodoc, produkowanych na danym obszarze.

Polecane na tę wyprawę rodzaje rowerów to: gravel, trekkingowe lub e-bike w wersji MTB lub turystycznej.

Na trasę dostać się można bezpośrednio z drogi rowerowej podążającej wzdłuż doliny Adygi lub dojeżdżając pociągiem do Trydentu – tutejsza stacja kolejowa oddalona jest od trasy o zaledwie kilka kilometrów, a pociągi regionalne zatrzymują się również w Lavis i Mezzocorona, natomiast wszystkie miasteczka na tym obszarze połączone są kolejką Trento-Malè, którą można transportować rowery po uprzedniej rezerwacji.

Więcej informacji: girodelvino50.it

Casa- del Vino della Vallagarina
Casa- del Vino della Vallagarina

Wine trekking na obszarze Vallagarina


„Heroiczne” winnice to te, które wznoszą się na wysokości powyżej 700 m n.p.m. i dostarczają winogron do produkcji doskonałego wina. Obszar Vallagarina ceniony jest przez zagranicznych gości również za jakość oferty aktywności outdoorowych, którymi cieszyć się można na łonie natury. I w tym właśnie połączeniu obu pasji, wyprawy na rowerze lub spaceru z degustacją wina, tkwi wyjątkowość wizyty w tym miejscu.

Vallagarina to najbardziej rozległy obszar przeznaczony pod uprawę winogronu w całym Trentino. Teren, na którym miasteczka z barokowymi budowlami przeplatane są polami kukurydzy, wzgórzami i pnącymi się po nich uprawami tarasowymi, skrywa istne skarby: rodzime szczepy winorośli i cenne wina, takie jak Trentodoc oraz doskonałe czerwone wina z rodzimych odmian: Marzemino, Enantio, Foja Tonda. Prawdziwą perełką jest wycieczka proponowana przez Borgo dei Posseri, posiadłość mieszczącą się w gminie Ala, na wysokości 625 m n.p.m. W tę wędrówkę wyrusza się samodzielnie, najlepiej bez pośpiechu, dzierżąc w ręku mapę oraz koszyk z lokalnymi produktami, którymi posilić się można w czasie postojów. Kierując się mapą, wyrusza się w trasę pobudzającą różne zmysły, na której wyznaczone zostały wysepki na postój tuż obok winorośli i degustację wina pochodzącego z danego szczepu. borgodeiposseri.com/enotour

Roveretto
Roveretto

Valle di Cembra – dolina heroicznych winiarzy oraz tarasowych upraw z murkami „na sucho”


W Trentino zobaczyć można najwyżej położone winnice w Europie, z których większość znajduje się w dolinie Valle di Cembra. To właśnie tu w wyższych partiach doliny powstaje Müller Thurgau, prawdziwy „góral” pośród trydenckich szczepów, istny król włoskiego rytuału aperitivo oraz lekkich dań z letniego menu. Warto złożyć wizytę w tutejszych winiarniach (caneve) położonych w górach, aby wypróbować win o wspaniałym zapachu, osiąganym dzięki rześkiemu klimatowi, który uszlachetnia bukiet trunku. Dzień spędzony w winiarniach doliny to istna podróż w głąb architektury terenów rolnych położonych w górach: ponad 700 km suchych murków wzmacniających uprawy tarasowe winnic o nachyleniu podłoża w wysokości ponad 40%.

Winiarnie, czyli caneve, często mieszczą się w przydomowych piwnicach w miasteczkach. Przekraczając ich próg, zrozumieć można, jak pełne pracy i poświęcenia jest życie tutejszych rolników, odczuwalna jest dzielona przez wszystkich pasja, przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Na sam początek można wybrać się do gminy Verla di Giovo i zajrzeć di Villa Corniole, należącej do rodziny Nardin. Ta zarządzana przez kobiety firma oferuje doskonałe wina znane na całym świecie. Trunki można degustować w pięknej i dobrze wyposażonej winiarni, wybierając spośród różnych wariantów wizyty. www.villacorniole.com

Trasa prowadzi dalej w kierunku Cembra, do serca doliny. Zdecydowanie nie brakuje tu nagrodzonych winiarni, do których można zajrzeć: Cembra Vini di Montagna to najwyżej położona spółdzielnia winiarska w Trentino - tu na wysokim poziomie są nie tylko produkty, ale również gościnność i organizacja zwiedzania obiektu.
www.cembracantinadimontagna.it

W samym miasteczku, na zabytkowej ulicy Carraia zwiedzić można firmę Nicolodi Alfio, prowadzoną przez zaciętego winiarza pełnego pasji, który oprócz produkcji Müller Thurgau poświęca mnóstwo energii na wznowienie upraw dawnych i zapomnianych szczepów, jak np. Lagarino.
www.cembranidoc.it/it/consorziati/alfio-nicolodi

Tagi: #trentino #rower #piesze wędrówki #winnice #winiarnie #aktywne lato #aktywny wypoczynek

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com