trentino.pl
dodaj stronę trentino.pl do ulubionych forum RSS startuj z nami
trentino.pl wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Obudź ciało i umysł

2021.04.15
Obudź ciało i umysł
Kliknij, aby powiększyć.
Obudź ciało i umysł
Spacery wokół jezior, czy trekking po szlakach w cieple pierwszych promieni słońca - włoski region Trentino oferuje szeroki wachlarz aktywności, które pozwolą delikatnie obudzić ciało po zimowym "letargu".
Trentino mieni się barwami szmaragdu alpejskich jezior oraz rozległych lasów, które wiosną wybuchają soczystą zielenią. W tym rejonie Włoch zdecydowanie głównym bohaterem jest natura. Ponad 30% terytorium Trentino to rozbudowana sieć obszarów chronionych z trzema parkami przyrody oraz masywami górskim o niebywałych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Stąd też Dolomity zostały przyjęte przez UNESCO w poczet światowego dziedzictwa ludzkości. To właśnie tutejsza natura jest niezbędna do tego, aby po zimie nabrać nowych sił i odzyskać wewnętrzną równowagę

Naturalna strefa wyciszenia i wellness


Osoby poszukujące chwili wytchnienia w bliskim kontakcie z przyrodą pokochają trydenckie doliny. Perfekcyjny dzień zaczyna się spacerem wzdłuż brzegów jeziora, po którym w hotelu czeka na nas relaksująca fińska sauna, łaźnia turecka i odprężający masaż. Doskonałym sposobem na odzyskanie energii i równowagi już od samego świtu jest także pyszne śniadanie poprzedzone poranną sesją jogi.
Jakie inne aktywności i trasy warto wybrać podczas pobytu w Trentino w sezonie letnim? Poniżej kilka polecanych przez region propozycji.

Wiosna - czas, w którym drzewa na nowo zazieleniają się, to idealny okres, by wypróbować forest bathing, czyli w dosłownym tłumaczeniu zażyć kąpieli leśnych. Parco del Respiro (Park Oddechu) w Fai della Paganella to rozległy obszar leśny, gęsto porośnięty świerkami, sosnami, modrzewiami oraz bukami. Te ostatnie - dominują na terenie parku, uwalniając w powietrze więcej dobroczynnych substancji roślinnych, zwanych monoterpenami, niż inne gatunki drzew. Aby leśna kąpiel była w pełni skuteczna, warto poświęcić na nią kilka godzin, by przy uspokojonym i wyrównanym oddechu nasze ciało mogło wejść w stan świadomego rozluźnienia. Osiągnięcie tego efektu jest tu po prostu gwarantowane - wystarczy wziąć głęboki oddech i oddać się kontemplowaniu zachwycającej panoramy Dolomitów Brenty. Również otaczające spacerowiczów zapachy żywic, zjonizowane powietrze oraz wszechobecna zieleń drzew mają korzystny wpływ na komfort psychiczno-fizyczny.

Obudź ciało i umysł
Obudź ciało i umysł

W Rabbi Terme natomiast, spośród różnych aktywności na świeżym powietrzu w Parku Narodowym Stelvio, warto wypróbować "tree hugging", czyli "tulenie się do drzew". Propozycja Park Therapy Natural Medical Wellness, przygotowana z inicjatywy Termi di Rabbi, to forma zabiegów pielęgnujących ciało i duszę. W kontakcie z zieloną trawą lub w cieniu wiekowego modrzewia, przytulanie drzew pomaga zwalczać stres oraz podnosi jakość snu i wyrównuje oddech. Każde drzewo posiada swój korzystny potencjał, a nawiązywanie kontaktu z roślinami i czerpanie energii z lasu odnawia siły witalne i pozwala na pełne oczyszczenie organizmu z toksyn.

W San Martino di Castrozza, w ogrodach Giardini Belvedere Enrica został wydzielony specjalny obszar dedykowany na relaks i ćwiczenia, które można wykonywać, podziwiając jednocześnie majestatyczną panoramę szczytów pasma górskiego Pale. Park znajduje się niedaleko centrum i można do niego łatwo dotrzeć na przykład rowerem. Przygotowano tu sprzęt do fitnessu, nie brakuje nawet podestu do praktykowania jogi. Ta oaza zdrowia obejmuje również punkty terapii wodnej, z kąpielami Kneippa, aromaterapią i kilkoma ścieżkami multisensorycznymi. Ścieżka zdrowia kończy się strefą solarium i relaksu, miejscem na piknik z tarasem widokowym.

Osobom pragnącym utrzymać formę na łonie natury, najlepsi trenerzy pomogą zgłębić tajniki nordic walking. Spacer z kijkami korzystnie wpływa na serce i krążenie, działa tonująco na mięśnie i wspomaga proces odchudzania. Nordic walking zwiększa też odporność, wzmacnia system obronny i eliminuje stres. Co więcej jest to sport, który można uprawiać w pojedynkę lub w towarzystwie. Na początku warto jednak skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instruktora, który pomoże opanować podstawy techniki chodzenia z kijkami. Szlak "Le Parti", kilka minut od centrum Castello Tesino, prowadzi płaskim terenem, więc doskonale będą się na nim czuły osoby początkujące lub te, które chcą na spokojnie udoskonalić technikę. Alternatywą, o porównywalnym poziomie trudności, może być trasa wokół jeziorka Andalo. Na spacer z kijkami dookoła jeziora warto wybrać się szczególnie wiosną, kiedy topniejący śnieg ustępuje miejsca gamie zieleni na pobliskich łąkach. Szlak doskonale nadaje się także dla początkujących, jest łatwy, niezbyt długi i również prowadzi po płaskim terenie.

Obudź ciało i umysł
Obudź ciało i umysł

Wycieczki w niskie partie gór i zdrowotne spacery na łonie przyrody


Wraz z nadejściem wiosny znikają wymówki - czas pomóc ciału wyjść z zimowego letargu i odzyskać formę. Najlepiej zacząć od niespiesznych spacerów, rozkoszując się wiosennymi zapachami i podziwiając nieskończone piękno natury. Oto kilka prostych tras, które pozwolą zrozumieć fenomen dolin regionu Trentino.

Prawdziwym trydenckim klasykiem jest panoramiczny szlak Busatte-Tempesta. Biegnie wzdłuż wschodniego brzegu północnej części Jeziora Garda. Trasa wije się po stromej grani ponad jeziorem, przecinając bujną, typowo śródziemnomorską roślinność. Część szlaku wiedzie przez metalowe schody (w sumie ponad 400 stopni!), mostki i kładki zawieszone nad wysokimi przepaściami. Wysiłek fizyczny, którego wymaga ta wędrówka, wynagradzają cudowne panoramiczne widoki na jezioro, które towarzyszą spacerowiczom na całej długości trasy.

Romantyczny szlak Stradina dei pescatori (Ścieżka Rybaków) u brzegów Jeziora Levico, poza spacerem w urokliwym, zatopionym w ciszy otoczeniu, umożliwia także pokonanie specjalnie przygotowanej ścieżki zdrowia. Startując z plaży przy Parco Segantini, należy kierować się tabliczkami rozmieszczonymi wzdłuż całego szlaku liczącego w sumie 2,5 km. Po drodze można napotkać tablice, zachęcające do wykonywania szeregu ćwiczeń oraz ławki, umożliwiające odpoczynek.

"Oddech Drzew" to trasa tematyczna poświęcona sztuce współczesnej, gdzie prawdziwymi dziełami sztuki są właśnie drzewa. W Alpach Cimbra w charakterystycznej osadzie Lanzino bierze początek szlak, który prowadzi po łagodnej leśnej drodze, aż do punktu widokowego z panoramą na dolinę Valle del Centa i Alta Valsugana. Oparta na genialnym pomyśle Giampaolo Osele, architekta i rzeźbiarza z Lavarone, trasa jest zaproszeniem do podążania za czarem otoczenia, zespolonego z dziełami sztuki i odkrywania cymbryjskich tradycji. Każda rzeźba wtapia się w otaczający ją leśny krajobraz, udowadniając tym samym, że sama natura jest sztuką doskonałą. Taka wycieczka to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi, także poruszających się z wózkiem dziecięcym.

Tagi: #trentino #włochy #góry #dolomity #odpowczynek #jeziora #tekking #

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com