trentino.pl
dodaj stronę trentino.pl do ulubionych forum RSS startuj z nami
trentino.pl wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Nowe przygody na rowerze górskim

2021.04.15
Nowe przygody na rowerze górskim / Alessandro Trovati
Kliknij, aby powiększyć.
Nowe przygody na rowerze górskim / Alessandro Trovati
Sieć ponad 330 szlaków rowerowych o długości około 8000 kilometrów została wzbogacona w tym sezonie o nowe propozycje tras dla miłośników rowerów górskich. Umożliwią one amatorom dwóch kółek podziwianie pięknych krajobrazów Trentino przy jednoczesnym napawaniu się wolnością, jaką daje jazda na rowerze.

Warto przeczytać:

Włoski region Trentino, jako jeden z niewielu obszarów w Europie, dostarcza rowerzystom każdej maści - od turystów rowerowych po miłośników "mountain bikingu" -niepowtarzalnych wrażeń z każdej wyprawy na dwóch kółkach, wzbogaconych o ogromny ładunek doznań estetycznych i emocjonalnych. Warto się o tym przekonać, pokonując jedną z 11 ścieżek rowerowych łączących Dolomity z jeziorem Garda, które na trasie 8000 kilometrów tras typu "mountain bike" prowadzą nas przez najbardziej charakterystyczne osady i wyjątkowe miejsca każdej z dolin.

"Mountain biking" w dolinie Rosspach - szlakiem dawnych rycerzy


Podróżując z Płaskowyżu Folgaria do Calliano w dolinie Adygi można przemierzać dawne szlaki komunikacyjne, które już od czasów Średniowiecza łączyły te tereny, do dzisiaj chronione warownymi murami zamku Castel Beseno. Trudno ocenić, czy to bardziej pragmatyzm, czy mądrość ludowa, zadecydowały o tym, że szlak otrzymał nazwę "z gór do zamku". Pomimo upływu czasu, natura wciąż pozostała niepodzielną panią tych okolic, gdzie bogactwo i bioróżnorodność po dziś dzień towarzyszą podróżnikom przez całą drogę wzdłuż doliny Rio Cavallo zwaną w języku cymbryjskim "Rosspach". Poza naturą, także człowiek pozostawił tu liczne świadectwa swojej bytności.

Po opuszczeniu Folgaria, należy podążyć drogą Longanorbait aż do szkoły jeździeckiej, po czym zjechać w kierunku wioski Carpeneda, aby zaraz potem dojechać do XVI-wiecznego kościoła San Valentino. Po krótkiej przerwie na parkingu w miejscowości Maròc można z nową energią kontynuować jazdę w kierunku górnego Mezzomonte, dolnego Mezzomonte oraz Mulino Rella. Za schroniskami Ponte i Ondertol dojeżdża się stromym zjazdem do strumienia Rio Cavallo. Od tego miejsca szlak staje się jeszcze bardziej malowniczy, prowadząc pośród dzikiej, bujnej i różnorodnej natury. Liczne punkty z dostępem do strumienia zachęcają do uprawiania canyoningu, spacerów wzdłuż brzegu lub kąpieli w wydzielonych basenach z krystalicznie czystą wodą. Po dotarciu do schroniska, które niegdyś było młynem dworskim, można wspiąć się do Dietrobeseno i wstąpić do Castel Beseno, by w końcu zatrzymać się w "Prato della Lizza", podziwiając widok na dolinę Adygi.

Kto zejdzie do Calliano, może kontynuować przygodę na ścieżce rowerowej w dolinie Adygi, na wysokości Bicigrill di Nomi. Droga prowadząca na północ, wiedzie do Trydentu. Z kolei wybierając kierunek południowy, dociera się do Rovereto, a następnie do Borgo Sacco, Mori i Loppio, podążając to w górę, to w dół, od przełęczy Passo San Giovanni, w stronę dorzecza jeziora Garda, aż po Torbole i Riva del Garda, co w sumie zajmuje 1,5 godziny.
Więcej informacji na: www.outdooractive.com

Nowe przygody na rowerze górskim
Nowe przygody na rowerze górskim

Na rowerze górskim z Lagorai do Pale di San Martino: trasa Caoria - Paneveggio


Caoria - Paneveggio to obietnica przygody na dwóch kółkach w widowiskowej oprawie, nieustannie zmieniającej swój horyzont, za każdym zakrętem i za każdym wzgórzem. Najpierw pedałujemy pod porfirowymi ścianami Grupy Lagorai, a następnie mijamy przed sobą Pale di San Martino, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Długość trasy "Caoria-Paneveggio" wynosi 36,5 kilometra, z czego 33 kilometry to drogi leśne po istniejących już szlakach. Trasa cieszy się ogromną popularnością wśród miejscowych i pozamiejscowych rowerzystów, szczególnie, że można ją śmiało pokonywać w obu kierunkach. Droga przecina Park Paneveggio - Pale di San Martino, w którym niedawno, w 5 strategicznych punktach, pojawiły się stacje do ładowania e-rowerów. Ładowarki znajdują się w: Ponte Stel a Caoria, Malga Tognola, Malga Ces, Capanna Cervino, Malga Venegia.

Podróż zaczyna się w miejscowości Caoria w dolinie Vanoi i prowadzi w kierunku Ponte Stel, przez majestatyczny las świerkowo-modrzewiowy. Z Ponte Stel należy kierować się do Malga Tognola, wzdłuż biegu strumienia Rio Valsorda. Po przekroczeniu granicy lasu, przed podróżnikiem rozpościerają się pastwiska, a na horyzoncie zaczynają pojawiać się pierwsze szczyty Pale di San Martino. Widok, jaki roztacza się z Malga Tognola na dolomicki masyw i dolinę Primiero jest prawdziwie widowiskowy, podobnie jak i zjazd w dół po leśnych drogach, aż do Malga Ces, w kierunku San Martino di Castrozza.

Na nową trasę można wjechać także bezpośrednio z miejscowości położonych w dolinie Valle di Primiero, pokonując nowy, 9 kilometrowy łącznik między Siror a San Martino di Castrozza. Szlak pnie się między lasami, wzdłuż strumienia Cismon. Po przejechaniu dwóch trzecich trasy dojeżdża się do mostu, który wisi nad doliną Val della Vecia (ma on długość 58 metrów i wysokość 23 metrów). To najpiękniejszy i najbardziej poruszający odcinek trasy, który prowadząc do miasta, przecina łąki przy Malga Civertaghe u stóp Cima della Madonna.

Z Malga Ces biegnie całkiem nowa ścieżka o długości około 10 km, która została otwarta w październiku 2020 roku. Prowadzi ona do przełęczy Passo Rolle. Stąd można skierować się aż do Baita Segantini, a następnie zjechać w dół doliną Val Venegia, aby dotrzeć do Paneveggio. Mijane po drodze lasy w Parku Przyrodniczym, porośnięte są świerkami, wykorzystywanymi do produkcji pudeł rezonansowych do instrumentów muzycznych, głównie skrzypiec.
Informacje: www.sanmartino.com/IT/bike

Nowe przygody na rowerze górskim
Nowe przygody na rowerze górskim

Ciekawostki


- Castel Beseno Najbardziej rozległy zespół fortyfikacyjny w Trentino do dzisiaj daje świadectwo swoich skomplikowanych losów, których początki sięgają jeszcze Średniowiecza. Już samo położenie warowni świadczy o tym, że przede wszystkim pełniła ona funkcję obronną, wyróżniając się niedostępnością i doskonałymi warunkami do kontrolowania terytorium z góry. Podobnie masywna, murowana konstrukcja i trzy potężne bastiony z pierwszej połowy XVI wieku, w których stanowiska zajmowali strzelcy. Obecnie w zamku ma swoją siedzibę muzeum, w którym odbywają się imprezy kulturalne i rekonstrukcje historyczne.

- Ecomuseo del Vanoi Tutejsze ścieżki tematyczne pozwalają odbyć prawdziwą podróż po miejscach i tradycjach, od sianokosów na łąkach począwszy, na produkcji mleka w alpejskich chatach kończąc. Można się tu zapoznać ze zbiorami fotograficznymi, które wiernie ilustrują region oraz dawny, choć wciąż żywy, system gospodarczy, ale przede wszystkim życie wspólnoty ściśle przywiązanej do swojej ziemi.

Tagi: #trentino #włochymaktywne lato #rower #mtb #ebike #góry #dolomity #alpy #rosspach #folgaria

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com