trentino.pl
dodaj stronę trentino.pl do ulubionych forum RSS startuj z nami
trentino.pl wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Lato pełne przygód na rowerze

2021.06.09
Lato pełne przygód na rowerze
Kliknij, aby powiększyć.
Lato pełne przygód na rowerze
Wśród letnich nowości w regionie Trentino: nowa trasa rowerowa z Dolomitów do Gardy, a także nowe połączenia w systemie sieci ścieżek rowerowych i pieszych w Primiero oraz dolinie Chiese.
Obecnie Dolomity z Jeziorem Garda łączy aż 11 ścieżek rowerowych, komunikując ze sobą zachwycające okolice głębiej położonych dolin z rolniczymi krajobrazami Doliny Adygi. Dziesiątki kilometrów tras cross country i downhill, obsługują wyciągi narciarskie, przy których można zaparkować rower. Do tego 8 Bike Parków i 5 Aren Top Bike - a wszystko to wyłącznie we włoskim regionie Trentino, bezkonkurencyjnym w całej Europie pod względem infrastruktury rowerowej: wszelkiego rodzaju ścieżek, ale także pod kątem kalendarza wydarzeń. Latem w programie pojawiają się atrakcje rangi międzynarodowej, których nie można przegapić! Oto najważniejsze nowości na nadchodzący sezon wakacji 2021.

DOGA OD DOLOMITÓW DO JEZIORA GARDA: ALPINE CYCLING ROUTE


DoGa to skrót od Dolomity - Garda, dwóch skrajnych punktów na nowej trasie rowerowej, która zaczyna się w Malè w Val di Sole i po 110 km dociera do Riva del Garda. Przemierzając ją zostawiamy za sobą widok skalistych Dolomitów Brenty, aby pedałując wzdłuż bocznych, mało uczęszczanych dróg leśnych w zachodniej części Trentino ujrzeć wkrótce gaje oliwne otaczające śródziemnomorski basen jeziora Garda. Trasa przecina cztery alpejskie doliny i trzy przełęcze. 51 km trasy stanowią boczne drogi asfaltowe, 25 km to specjalne odcinki ścieżek rowerowych, tylko 14 km tego rowerowego szlaku prowadzi po głównych drogach i aż 20 km - po drogach leśnych i gruntowych. Trasa ta została zaprojektowana w taki sposób, aby mógł ją pokonać każdy rowerzysta, wybierając własne tempo. Zalecany typ roweru? Gravel lub Trekking.

Z nurtem rzek


Mieszanka pięknych krajobrazów naturalnych i tętniących życiem wiosek, strome skarpy Dolomitów i łagodne pagórkowate wzniesienia to obrazy gwarantowane przez włoski region Trentino. Towarzyszą one rowerzystom przez cały czas przemierzania trasy DoGa i zapewniają niezapomniane przeżycia.
Przez pierwszy odcinek trasy cyklistom stale towarzyszy woda - w Val di Sole i na drodze w kierunku Val Rendena, przez terytorium Parku Przyrody Adamello-Brenta. Wzdłuż rzeki Sarca widok górskich dolin przeplata się z wiejskim krajobrazem Bleggio i Lomaso wokół Comano Terme.

Na ostatnim odcinku trasa prowadzi przez łagodne, pagórkowate krajobrazy usiane drzewami oliwnymi, w pobliżu malowniczego Jeziora Tenno o turkusowych wodach oraz przez położoną nieopodal wioskę, a następnie dociera nad brzeg jeziora Garda.

Udogodnienia dla miłośników dwóch kółek


W zachodniej części Trentino rowerowa tradycja ma długą historię, dlatego też wiele usług jest tutaj dostępnych przez cały rok. Wzdłuż ścieżki rowerowej Dolomity-Garda znajdują się wypożyczalnie, warsztaty rowerowe, sklepy rowerowe, mapy rowerowe, a także lokalny dobrze rozwinięty system transportu dla rowerzystów, dostosowany do potrzeb cyklistów.

W 100% ekologicznie


Tworząc trasę rowerową Dolomity-Garda, duży nacisk położono na aspekt zrównoważonego rozwoju. Z tego też względu do punktu początkowego w Malé można dojechać koleją Trento-Malé-Mezzana, której linia przebiega również przez Mezzocorona, stację na linii Werona-Monachium obsługiwaną, podobnie jak Trydent, przez Trenitalia.

DoGa to projekt rowerowy obejmujący wiele obszarów, którego realizacja była możliwa przy wsparciu APT Val di Sole, Madonna di Campiglio Pinzolo Val Rendena i APT Garda Trentino we współpracy z wyspecjalizowaną agencją Helios.
Więcej informacji: www.doga-cycling.it/it

Madonna di Campiglio
Madonna di Campiglio

NOWOŚCI W ARENACH TOP BIKE


Garda Trentino


Ronda Piccola nad dorzeczem Jeziora Garda: ta nowa trasa jest nawiązaniem do krótszego szlaku rowerowego - legendarnego Bike Marathon, będącego jednym z obowiązkowych punktów Bike Festival w Riva del Garda. Trasa dedykowana jest dobrze przygotowanym rowerzystom i użytkownikom e-bike’ów, którzy nie gardzą stromymi stokami. Na cyklistów czeka 31-kilometrowa droga, z nieco ponad 1000 m przewyższeń: spore nachylenia, podjazdy i zjazdy, na niektórych odcinkach przekraczają nawet 20%. Nawierzchnia również jest różnorodna, na przemian można pedałować po asfalcie i betonie, leśnych szutrach i drogach gruntowych.

Start znajduje się w sercu Riva del Garda, po czym droga przecina osiedla mieszkalne w Varone, gdzie można podziwiać wodospady o tej samej nazwie, dalej wiedzie przez Cologna, Gavazzo, Tenno i stąd po drodze gruntowej biegnie aż do Ville del Monte. Po ostrym podjeździe na cyklistów czeka wyjątkowy widok na jezioro Garda i równinę, którą miejscowi nazywają "Busa". Tą nową trasą można dotrzeć do Jeziora Tenno: oazy spokoju, gdzie ślady działalności człowieka są znikome, a krystalicznie czyste turkusowe wody odbijają intensywną zieleń pobliskich lasów. Podążając dalej drogą "di Mena" dojeżdża się do Bastiani, a następnie do Vedesè. Trasa osiąga swój najwyższy punkt na wysokości 1037 m w miejscowości "Sella di Calino" Ronda Piccola. Za "Sella di Calino" droga zawraca łatwymi ścieżkami do Vedesè i prowadzi dalej przyjemnym szlakiem do Rancio; a po przebyciu gąszczu gaju oliwnego zbacza w kierunku Novino, podążając starym szlakiem dla mułów w kierunku Varignano, by na koniec wrócić do Riva del Garda.

Val di Sole Bikeland


Dodatkowe Biker Busy: w okresach, gdy usługa Bike Train nie jest aktywna, zostaną uruchomione dodatkowe transfery Bike Busami z Mostizzolo do Mezzana: w majowe weekendy, od 21 do 23 oraz od 28 do 30 maja, będą to dwa transfery dziennie; a od 5 do 25 czerwca - 3 transfery dziennie; od 1 do 29 sierpnia - uruchomiane będą aż 4 transfery w celu udogodnienia turystom korzystania z infrastruktury; od 12 do 26 września - ponownie będę możliwe tylko dwa transfery dziennie.

"Mowibike" - bo tak nazywa się nowa aplikacja, która łączy wszystkie usługi rowerowego świata w Val di Sole, zawiera mapy 3D, status szlaku w czasie rzeczywistym, oraz umożliwia na bieżąco śledzenie aktualnej pozycji użytkownika.

Paganella Bike Area


Absolutną nowością sezonu 2021 będzie: innowacyjny i praktyczny system transportu rowerów na wyciągu krzesełkowym Fai Zone Santel-Meriz, który usprawni sposób załadunku rowerów oraz 20 nowych specjalnych pojazdów do transportu rowerów, dzięki którym wzrośnie częstotliwość transferów na godzinę.

W tym roku każdy będzie mógł kupić Bike Pass online, wchodząc na stronę i odbierając go po prostu w skrzynce odbiorczej lub w kasach przy wyciągach.
W strefie rowerowej Paganella działać będzie również bezpłatna aplikacja MOWI, która umożliwi dostęp do wszystkich informacji pozwalających maksymalnie wykorzystać każdy dzień spędzony na rowerze.

Paganella
Paganella

SPOTKANIA


Trentino szykuje się na lato pod znakiem powrotu wielkich imprez sportowych. Sezon inauguruje wydarzenie w Val di Fassa, gdzie od 23 do 27 czerwca zaplanowano Enduro World Series Mountain Bike.
W Val di Sole spotkanie z rowerami górskim odbędzie się między 25 a 29 sierpnia 2021 roku, w ramach Mistrzostw Świata 2021 w Cross Country, Downhill i Four Cross. W tej edycji do programu UCI Mountain World Championships zostanie wpisany Short Track. W Trentino po raz pierwszy zostaną wręczone tęczowe koszulki w 6 dyscyplinach: oprócz Short Track również w Cross Country, Team Relay, Downhill, Four Cross i E-MTB.

I na koniec najważniejsza atrakcja, której gospodarzem będzie region Trentino - Mistrzostwa Europy w Kolarstwie Szosowym (juniorzy, kategoria do lat 23 i od 18 roku życia), które odbędą się w Trydencie. Od 8 do 12 września zawodnicy zmierzą się na trasie w formie pętli, która biegnie przez dzielnice na przedmieściach, położone na wzgórzach wokół stolicy prowincji. Od 15 do 17 października odbędzie się również Bike Festival, w Riva del Garda.

Oto wachlarz możliwości spędzenia niezapomnianych rowerowych wakacji w Trentino!

Tagi: #trentino #włochy #aktywne lato #rower #mtb #ebike #góry #dolomity #alpy #jezioro garda

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com