trentino.pl
dodaj stronę trentino.pl do ulubionych forum RSS startuj z nami
trentino.pl wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Jazda dla pasji, jazda dla przyjemności

2019.05.28
Jazda dla pasji, jazda dla przyjemności fot. Trentino
Kliknij, aby powiększyć.
Jazda dla pasji, jazda dla przyjemności fot. Trentino
Od legendarnych podjazdów po łagodne ścieżki - każdy rowerzysta znajdzie swój szlak
Setki kilometrów ścieżek rowerowych dostępnych dla osób o różnej kondycji
i umiejętnościach. Doskonały serwis i infrastruktura - "Bike Bus" i "Bike Train" (Bici Bus & Bici Treno) oraz oznaka "Family in Trentino" sprawiają, że Trentino tak bardzo przyciąga cyklistów. Co więcej, w tym zakątku Włoch organizowane są międzynarodowe zawody z udziałem najlepszych kolarzy.
Dolomity z jeziorem Garda łączy jedenaście szlaków rowerowych wiodących przez urokliwe, górskie wioski i doliny, aż do pól uprawnych w dolinie Adige. Ponadto, na terenie prowincji znajdują się 23 strome szlaki prowadzące przez górskie przełęcze. Na wspomnianych trasach rozgrywane są światowej rangi zawody z udziałem najlepszych kolarzy. Na miłośników kolarstwa górskiego i downhillu czekają dziesiątki szlaków i leśnych ścieżek. Oferta dla miłośników rowerów jest w Trentino niezwykle zróżnicowana i bogata, a porównać ją można zaledwie z kilkoma regionami w Europie. Ścieżki dla początkujących, szlaki wiodące przez najbardziej urokliwe zakątki prowincji i, oczywiście, trasy odpowiednie do uprawiania kolarstwa górskiego - wszystkie z wymienionych atrakcji czekają tu na miłośników dwóch kółek.

Jazda dla pasji, jazda dla przyjemności fot. Trentino
Jazda dla pasji, jazda dla przyjemności fot. Trentino

Dzięki inicjatywie lokalnych władz, które w infrastrukturę rowerową inwestują od ponad 20 lat, dziś korzystać można z niezwykle rozbudowanej sieci ścieżek wijących się przez najbardziej malownicze regiony Trentino. Ponad 430 km doskonale oznakowanych ścieżek rowerowych łączy lodowce masywu Ortler - Cevedale ze słynącą z upraw jabłek doliną Val di Non, doliną Valsugana oraz prowincją Vicenza. Szerokie drogi rowerowe biegną również wzdłuż rzek Sarca, Chiese, Brenta, Avisio, Noce i Cismon. Ze wspomnianych szlaków roztacza się przepiękny widok na okoliczne wioski, doliny i wzgórza. Jednym z najważniejszych i najdłuższych szlaków rowerowych w Trentino jest 100-kilometrowy odcinek wiodący wzdłuż doliny Adige, a łączący Bolzano z płaskowyżem Po. Wszystkie ścieżki są doskonale oznakowane (istnieje również możliwość korzystania z systemu GPS) i w większości odpowiednie na rodzinne przejażdżki. Jeżeli nad płaskie ścieżki przedkładacie strome zjazdy, proponujemy skorzystać z tzw. usługi "bici bus" (autobusy rowerowe) i "bici + treno" (rower + pociąg). Jadąc pociągiem Trento - Male i/lub przystosowanym do przewozu rowerów autokarem, dotrzemy do doliny Pejo (lub na Passo Tonale w górnej części Val di Sole) lub Carisolo lub Madonna di Campiglio w Val Rendena, skąd dalej, podążać można prowadzącym w dół szlakiem, aż do punktu wyjścia. Skorzystać również można z pociągu kursującego w dolinie Valsugana, którym dojedziemy do miejscowości Pergine, Levico lub Trento.

Jazda dla pasji, jazda dla przyjemności fot. Trentino
Jazda dla pasji, jazda dla przyjemności fot. Trentino

Uzupełnieniem doskonałej oferty dla cyklistów jest

19 tzw. przystanków rowerowych

(po włosku "bici grill"), które usytuowane są wzdłuż większości ścieżek rowerowych. We wspomnianych miejscach posilimy się, odpoczniemy, zreperujemy lub wypożyczymy rower.
W popularnych regionach turystycznych wypożyczymy również

e-bike’i

, czyli rowery z napędem elektrycznym. Rowery te dostępne są również w wersji górskiej, dzięki czemu nawet osoby o słabej kondycji mogą udać się na strome, wymagające trasy.

A jaka oferta czeka na najbardziej zapalonych miłośników dwóch kółek? Otóż Trentino słynie z

23 słynnych podjazdów

, wyjątkowych ze względu na lokalizację lub nazwanych od najlepszych kolarzy, którzy wygrywali tam najważniejsze zawody. Na trasie Trento-Monte Bondone w 1956 roku rozgrywał się zaliczany do Giro d’Italia wyścig, który wygrał Charly Gaul. Odcinek Campionissimi kojarzony jest z pochodzącymi z tego regionu mistrzami - rodziną Moser i Gilberto Simoni. Ponadto, wymienić należy legendarny podjazd Menadòr oraz liczne przełęcze w Dolomitach, które przeszły do historii kolarstwa (odbywały się tam m.in. wyścigi w ramach Giro d’Italia). Długie i strome podjazdy, choć niedostępne dla osób o słabej kondycji, pozwalają amatorom kolarstwa poznać najsłynniejsze odcinki, które zapisały się w historii tego sportu. Na przestrzeni ostatnich lat, wzdłuż tras ustawione zostały znaki i tablice informacyjne oraz udostępniono specjalną aplikację, która pomaga w zwiedzaniu poszczególnych regionów.

Jazda dla pasji, jazda dla przyjemności fot. Trentino
Jazda dla pasji, jazda dla przyjemności fot. Trentino

Tego lata miłośnicy wycieczek pieszych i rowerowych są proszeni o uważny wybór i planowanie szlaków. Fala wyjątkowo złej pogody, jaka uderzyła zeszłej jesieni w Region Trydentu, uszkodziła lasy, szczególnie w ich wschodniej części. Niezwłocznie podjęto działania w celu przywrócenia porządku w lasach i na szlakach, a prace te będą trwały przez całe wakacje, niemniej niektóre ze ścieżek mogą zostać zamknięte. W odpowiednich strefach zostaną umieszczone specjalne znaki, sygnalizujące tymczasowo zamknięte szlaki. Informacje na temat dostępności szlaków będą na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej www.visittrentino.info/mca, jak również będą one dostępne w lokalnych biurach Apt.


Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.visittrentino.info/pl/co-robic/rowery

Tagi: #trentino #rowery #wypoczynek #e-bike #jezioro garda #val di sole #giro d italia #dolomity #alpy

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com